Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  herb BIPePUAP
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zmień kontrast
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Przyroda i Ja - podsumowanie projektu

03 Gru 2015

W listopadzie zakończyła się realizacja piątego już z kolei projektu z zakresu edukacji ekologicznej pt. „Przyroda i Ja – edukacja ekologiczna w gminie Zakrzówek”. Na realizacje tego zadania Gmina Zakrzówek podpisała umowę dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na kwotę 2 000,00 zł. Przy udziale własnym wynoszącym 2 000,00 zł.

Główny cel projektu zakładał kształtowanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności za otaczające

środowisko, uwrażliwienie na piękno przyrody, na znaczenie czystego środowiska dla zdrowia oraz uzmysłowienie dzieciom i młodzieży, iż to Oni sami mogą przyczynić się do zmniejszenia dewastacji środowiska, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

W czasie trwania realizacji projektu w szkołach z terenu naszej gminy przeprowadzono szereg akcji i warsztatów m.in. sprzątanie najbliższego otoczenia pod hasłem „Posprzątaj swoją mała Ojczyznę!”, akcja zakładania w klasach kącików przyrody oraz hodowli ziół (klasy I-III szkół podstawowych), warsztaty „Na zdrowie już czas” i spotkania z dietetykiem, warsztaty plastyczne dla przedszkolaków „Szyszkoludki”, warsztaty artystyczno - ekologiczne pt.: „Powrót papieru, czyli użyteczna makulatura", połączone ze zbiórką makulatury. W zbiórkę makulatury bardzo aktywnie włączyły się dzieci i młodzież ze szkół w: Sulowie, Majdanie Grabinie, Studziankach, Rudniku Drugim i Bystrzycy. Pokazując tym samym fakt użyteczności makulatury i potwierdzenie hasła ,,Zbierając makulaturę chronisz las''. Łącznie zebrano 1340 kg tego cennego surowca. Uzyskany ze zbiórki dochód w wysokości 268 zł. i został przekazany dla niepełnosprawnego dziecka, wskazanego przez Szkolny Klub Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum w Zakrzówku.

W ramach projektu „Przyroda i Ja” Gminny Dom Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzówku przeprowadziły konkursy o tematyce ekologicznej. Dzieci z klas I -III wzięły udział w konkursie plastycznym pt; Przyrodnicze obrazy mojej miejscowości”, zachęcając do odwiedzenia ciekawych miejsc oraz dbanie o ich czystość. Uczniowie klas IV- VI napisali ,,Najpiękniejszy list do Ziemi”, w którym wyrazili swoje przywiązanie i troskę o naszą planetę, a także ozdobili bawełnianą torbę naturalnym tworzywem przyrodniczym. Młodzież gimnazjalna przedstawiła miejsca zanieczyszczone i zaśmiecone biorąc udział w konkursie fotograficznym zatytułowanym ,,W krzywym zwierciadle''. Nie lada wyzwaniem okazał się konkurs kulinarny „Marchewkowy zawrót głowy” na potrawę z dodatkiem marchewki, ukazujący zdrowotne walory tego warzywa. W Zespole Szkół w Sulowie w ramach edukacji ekologicznej zostało zorganizowane spotkanie z leśniczym „Tajemnice lasu”, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Studziankach.

Pasjonaci wiedzy przyrodniczej i ekologicznej mieli możliwość zmierzyć się w międzyszkolnym konkursie wiedzy „Eko-test”. Test przeprowadzony został w dwóch kategoriach: I - dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych; II – dla uczniów gimnazjów. I miejsce w konkursie w kategorii klas IV-VI zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sulowie, II miejsce drużyna Szkoły Podstawowej w Rudniku II, a III drużyna ze Szkoły Podstawowej w Studziankach. W drugiej kategorii I miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Sulowie.

Nie lada atrakcją dla dzieci z zakrzóweckich szkół okazał się wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie podczas, którego dzieci nie tylko zwiedzały dawne chaty i zabudowania wiejskie, ale także aktywnie uczestniczyły w lekcjach muzealnych ukazujących zdrowe, zgodne z naturą życie rodzinne.

Uroczyste podsumowanie zadania i wręczenie nagród laureatom konkursów odbyło się 30 listopada w Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku. Ogółem w konkursach plastycznym, literackim, fotograficznym i kulinarnym wzięło udział 173 dzieci. Nagrody książkowe i torby ekologiczne otrzymało   21 uczestników.

Podsumowanie projektu uświetniły przedstawienia ekologiczne „O przyrodę dbamy, bo wszyscy ją kochamy!” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Studziankach i „Złota kaczka” zaprezentowana przez dzieci ze szkoły w Bystrzycy.

Wyniki konkursów ekologicznych:

Konkurs fotograficzny- „W krzywym zwierciadle” Kategoria wiekowa I (gimnazjum)

I miejsce – Dominika Toporowska - ZS Sulów
II miejsce – Karol Żuraw - ZS Sulów
III miejsce – Dominika Toporowska - ZS Sulów

Konkurs Torba ekologiczna- „Torba w kwiatki” Kategoria wiekowa II ( klasy IV-VI)

Równorzędne miejsca zajęli:

Julia Marzec -PSP Rudnik II
Wiktoria Sokół- PSP Studzianki
Damian Dziewa- PSP Majdan Grabina

Konkurs plastyczny- „Przyrodnicze obrazy mojej miejscowości” Kategoria wiekowa III ( klasy I-III)

I miejsce- Krystian Chmura-ZS Sulów
II miejsce- Julia Łukasik – ZS Sulów
III miejsce- Zuzia Cur – PSP Bystrzyca

Konkurs literacki – „ Najpiękniejszy list do Ziemi ” Kategoria wiekowa IV (klasy IV – VI )

I miejsce – Klaudia Lipiec – PSP Majdan Grabina
II miejsce- Eryk Wierzchowski - PSP Studzianki
III miejsce – Miriam Jerczyńska i Julia Marzec –PSP Rudnik II

Konkurs kulinarny – „ Marchewkowy zawrót głowy” Kategoria wiekowa V (klasy IV – VI)

I miejsce zajęła Kamila Kozak
II miejsce Jakub Machul
III miejsce Mateusz Jarosz.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wnieśli swój wkład i zaangażowanie w realizację projektu „Przyroda i Ja”. Szczególne słowa podziękowań kieruję do uczniów i nauczycieli zakrzóweckich szkół, którzy w myśl zasady "Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz" z entuzjazmem podjęlidziałania z zakresu edukacji ekologicznej.

Izabela Wagner