Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  herb BIPePUAP
 • Powiększ
 • Pomniejsz
 • Zmień kontrast
Loading…
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Położenie

22 Lip 2013

Gmina Zakrzówek położona jest w południowo - zachodniej części województwa lubelskiego,  w powiecie kraśnickim, na północny wschód od miasta powiatowego -Kraśnika. Graniczy z następującymi gminami: Kraśnik, Wilkołaz, Szastarka (powiat kraśnicki), Batorz (powiat janowski), Zakrzew, Bychawa, Strzyżewice (powiat lubelski).

 Siedziba Urzędu Gminy w Zakrzówku jest oddalona od miejscowości:

 • Kraśnik - 12 km
 • Lublin - 38 km
 • Janów Lubelski - 38 km

Biorąc pod uwagę podział Polski na jednostki geograficzne, obszar gminy jest położony na Wyżynie Lubelskiej, na pograniczu lekko falistej Wyniosłości Giełczewskiej i silnie urzeźbionego pagórkowatego Roztocza Zachodniego.
Przez teren gminy przebiega górny odcinek biegu rzeki Bystrzycy.
Południowa część gminy znajduje się w granicach Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Powierzchnia gminy

Gmina ma powierzchnię 9,908 ha a w jej skład wchodzi 16 sołectw o łącznej liczbie mieszkańców 6943 osób (stan na 31.12.2011). Dominującym działem tutejszej gospodarki jest rolnictwo, 2/3 użytków rolnych stanowią gleby klasy III. Na terenie gminy istnieje 6 szkół podstawowych, liceum ogólnokształcące, zasadnicza szkoła rolnicza, technikum rolnicze dla pracujących i gimnazjum. Gminę przecina droga wojewódzka nr 842 relacji Rudnik Szlachecki - Wysokie - Krasnystaw będąca w układzie komunikacyjnym łącznikiem między dwoma drogami krajowymi o funkcji dróg ekspresowych S - 19 oraz S - 17.

Woda

Uruchomiona w Bystrzycy biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków i system kanalizacji, odbiera nieczystości od 458 dostawców, gdzie łącznie korzysta ok. 1830 osób w trzech sołectwach. Czternaście z szesnastu sołectw zaopatrywanych jest w wodę z wodociągu gminnego co stanowi 96% zwodociągowania. Woda z ujęć głębinowych jest bardzo dobrej jakości i posiada wysokie walory smakowe.

Zakrzówek stwarza możliwości lokalizacji niewielkich i nieuciążliwych dla środowiska obiektów przemysłowych. Przedsiębiorcom gwarantuje się pozyskanie wykwalifikowanych pracowników różnych specjalności oraz niskie stawki podatku od nieruchomości. Nieskażone tereny z dobrymi glebami stanowią bazę dla przetwórstwa i produkcji zdrowej żywności.

Położenie gminy u źródeł rzeki Bystrzycy na terenach atrakcyjnych krajobrazowo, w otoczeniu lasów stwarza możliwości rozwoju agroturystyki i wypoczynku. Dla zapewnienia czystości wód w rzece prowadzona będzie w następnych latach budowa dalszych etapów kanalizacji Bystrzycy, Sulowa, Zakrzówka i Zakrzówka-Wsi.

W każdy piątek gmina zaprasza na targi odbywające się na utwardzonym placu przy ul. Targowej w Zakrzówku.

Działalność gospodarczą w chwili obecnej prowadzi ok. 230 podmiotów gospodarczych.