Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  herb BIPePUAP
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zmień kontrast
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Historia OSP

Gmina, w ramach realizacji zadań własnych, odpowiada także za bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową. W tym zakresie powierzone zadania wykonuje Ochotnicza Straż Pożarna.Obecnie w Gminie Zakrzówek funkcjonuje 10 jednostek OSP.

Na przestrzeni 20 lat funkcjonowania samorządu zmienił się również ich wizerunek. Sukcesywnie uzupełniano i wymieniano sprzęt ratunkowo-pożarniczy (pompy, piły itp.) często wykorzystywany w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Wycofując z użytkowania przestarzałe samochody pożarnicze, zastępowano je nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi tzw. lekkimi samochodami pożarniczymi.

W roku 2001, przy udziale środków MSWiA, PZU, Gminy Zakrzówek oraz środków OSP Sulów, zakupiono wspomnianej jednostce lekki samochód pożarniczy marki LUBLIN, który w lutym 2009 r. przekazany został jednostce OSP w Rudniku Pierwszym.W roku 2002, również przy udziale środków MSWiA oraz Gminy Zakrzówek, zakupiono lekki samochód pożarniczy LUBLIN z przeznaczeniem dla jednostki OSP w Zakrzówku. W styczniu 2006 jednostka OSP w Sulowie otrzymała od Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku średni samochód pożarniczy STAR 244/005. W grudniu 2006, ponownie przy udziale środków MSWiA i Gminy Zakrzówek, zakupiono kolejny lekki samochód pożarniczy marki GAZ Gazelle dla OSP Zakrzówek, który we wrześniu 2008 został przekazany jednostce OSP w Bystrzycy. W kwietniu 2007 zawarto z Gminą Malle umowę zamiany, na mocy której Gmina Zakrzówek otrzymała w zamian za wysłużonego STARA 25 średni samochód pożarniczy marki RENAULT GB191, który przekazany został jednostce OSP w Studziankach. W listopadzie 2008 OSP Sulów z dotacji otrzymanych od MSWiA (50 tys. zł) oraz Gminy Zakrzówek (68 tys. zł) zakupiła lekki samochód pożarniczy CITROEN Jumper. W grudniu 2009 OSP Zakrzówek, na podobnych zasadach, dotacja MSWiA (50 tys. zł) oraz Gminy Zakrzówek (75 tys. zł) zakupiła lekki samochód pożarniczy FORD Transit. W 2012 nabyto samochód średni ratowniczo-gaśniczy Star 244 GBA dla jednostki OSP Zakrzówek, oraz zakupiono z funduszu sołeckiego dla jednostki OSP Studzianki-Kolonia samochód lekki LUBLIN. Na początku 2013 roku zakupiono samochód marki Peugeot Boxer dla jenostki Zakrzówek-Wieś.

OSP - KSRG SULÓW ma już od dziś nowy samochód średni ratowniczo-gaśniczy marki IVECO Eurocargo 4x4. Dzięki zaangażowaniu Wójta i Komendanta Gminnego, którzy w tej sprawie toczyli rozmowy nawet w Warszawie z przewodniczącą komisji sejmowej ds. OSP- poseł Krystyną Skowrońska, jednostka z Sulowa pozyskała dotacje w łącznej kwocie 406.483,00zł. Dużego wsparcia i pomocy udzielili nam parlamentarzyści ziemi lubelskiej – Pani Magdalena Gąsior – Marek i Pan Jan Łopata, którzy pomogli w uzyskaniu części ww. kwoty 150.000,00zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Lublinie ofiarował kwotę 150.000,00zł, oraz dzięki zaangażowaniu Komendanta Powiatowego PSP w Kraśniku i jego zastępcy – Panów: Artura Bisa i Piotra Wojtana - OSP w Sulowie otrzymała 106.483,00zł od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

W dniu 28 listopada 2013r. nastąpiło przekazanie przez Gminę Zakrzówek samochodu Star 244 2,5/16 dla OSP w Majdanie-Grabinie.  Samochód do niedawna był wykorzystywany przez należącą do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego jednostkę OSP Sulów.

Aktualnie wszystkie jednostki z gminy Zakrzówek są mobilne.