Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  herb BIPePUAP
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zmień kontrast
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

PSP im. Jana Matejki w Majdanie-Grabina

06 Sie 2013

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Matejki w Majdanie-Grabinie

Kontakt:

Dyrektor: Dorota Igras-Bodzak
tel. 81 823 02 50


    Szkoła Podstawowa w Majdanie Grabinie powstała w 1916 r. Była wtedy szkołą jednoklasową zlokalizowaną w wynajętych izbach chłopskich, w której uczyły się wszystkie wiekowo dzieci z Majdanu. Od 1954r. szkoła mieściła się w budynku drewnianym z czterema klasami lekcyjnymi. Zajęcia odbywały się w budynku szkolnym oraz w dwóch salach lekcyjnych wynajętych w mieszkaniach rolników.

    Obecny budynek szkoły wybudowano i ukończono w 1990r. dzięki staraniom, nieżyjącego już, dyr. Zbigniewa Nasiłowskiego - wszechstronnie uzdolnionego artysty (malarza, rzeźbiarza, stolarza i metaloplastyka), który pracując tu postawił sobie za cel aby szkoła w Majdanie Grabinie stała się szkołą najpiękniejszą. W maju 1992r. otrzymuje imię Jana Matejki.

    Szkoła mieści się w dwupiętrowym ogrodzonym budynku obok drogi Zakrzówek -Studzianki. Jest to szkoła wiejska oddalona o 4 km od siedziby gminy Zakrzówek, pow. Kraśnik. Położona jest w centrum dużej i zwartej wsi na wschodniej granicy gminy. Poziom zamożności mieszkańców wsi ocenić można jako średni. Dominującą źródłem dochodów mieszkańców wsi jest rolnictwo lecz większość mieszkańców Majdanu to "dwuzawodowcy".

    Zajęcia lekcyjne odbywają się siedmiu salach lekcyjnych oraz w zastępczej sali gimnastycznej. Szkoła posiada boiska do piłki nożnej, piłki siatkowej i koszykówki. Dzieci z klas I - III odbywają zajęcia w oddzielnych salach lekcyjnych do zajęć nauczania zintegrowanego. Na strychu urządzone są lokale mieszkalne dla trzech rodzin nauczycielskich oraz biblioteka szkolne z kilkoma tysiącami woluminów. Uczniowie klas IV - VI realizują zajęcia w pracowniach przedmiotowych do języka polskiego i historii, matematyki i techniki, przyrody i religii. Szkoła posiada pomoce naukowe do realizacji zreformowanych programów nauczania oraz niezbędny sprzęt audio-wideo. Na parterze od kilku już lat funkcjonuje sklepik uczniowski, w którym uczniowie klasy V i VI, sprzedają wszystkie niezbędne uczniom artykułu, napoje i słodycze. Dochody ze sklepiku pozwalają na realizację niektórych zakupów dla szkoły oraz dofinansowanie imprez szkolnych, wycieczek oraz zakup nagród dla uczniów. Mimo skromnej bazy, jeśli chodzi o wyposażenie sportowe, szkoła od wielu lat klasyfikowana jest na pierwszych miejscach w gminie, we współzawodnictwie sportowym a także w pierwszej dziesiątce szkół z całego powiatu. Specjalnością sportową szkoły jest tenis stołowy.

    W szkole uczy się corocznie ponad osiemdziesiąt dzieci w klasach I - VI oraz w oddziale przedszkolnym. Wszystkie dzieci oraz pracownicy szkoły mają możliwość korzystania z dwudaniowych obiadów, przygotowywanych w kuchni i stołówce szkolnej. Szkoła zatrudnia 9 nauczycieli na pełnym etacie w tym jeden nauczyciel bibliotekarz.